13 Şubat 2015 Cuma

Fit Friday: Tatlı Krizi Geldiyse


Her cuma Alışverişkolik'in sağlıklı yaşam önerilerini takip ettiniz. Bu kız yaptıysa ben de yaparım, haydi ben de zayıflıyorum dediniz. Her şey yolunda gidiyordu ki birden tatlı krizi başladı. Kendinizi buzdolabındaki pastayı soluksuz yerken buldunuz. Kısa süreli mutluluk, sonrasında pişmanlık ve vicdan azabı... Hikaye tanıdık geliyorsa hemen tatlı krizleriyle nasıl baş edeceğimizi öğrenelim. Tatlı krizi gelmeden ne yapacağımızı öğrenelim ki, kendimizi gece açık baklavacı ararken bulmayalım :) 

Tatlı kriziyle savaşın ilk adımı nasıl önleyeceğimizi öğrenmek. Aslında tatlı krizi olarak adlandırdığımız durum, vücudumuzun bize verdiği bir sinyal. Vücudunuz size ne demeye çalışıyor, önce ona kulak verelim. Vücudumuz şeker istiyorsa, bunun nedeni enerji ihtiyacı olabilir. Bütün gün aç kaldıysanız, çok düşük kalorili bir diyet uyguluyorsanız vücudunuz enerjiyi en kısa yoldan sağlayacağı şekeri isteyebilir. Yüksek protein-düşük karbonhidratlı Atkins, Dukan ya da Karatay diyeti yapıyorsanız da, karbonhidrat ihtiyacını karşılamak isteyen vücudunuzun bu sinyali vermesi doğal. Yani özetle, öğün atlamayın, çok düşük kalorili diyetlerden uzak durun, 1200 kalorinin altına düşülmesine çoğu diyet uzmanı karşı, tam tahıllı, sağlıklı kompleks karbonhidratları mutlaka tüketin. Eğer tüm bunlara dikkat ettiğiniz halde tatlı krizleri sürüyorsa, insülin metabolizmasında sorunlar akla gelebilir, bir kan tahlili ile açık-tokluk şekeri, insülin ve homa değerlerinize baktırmanızda fayda olabilir.

Diyelim ki önleyemediniz ve tatlı krizine girdiniz, nutella kavanozuna koştunuz. Şimdi hemen sakince o kavanozu yerine bırakın ve tatlı isteğinizi nasıl bastırabilirsiniz bakalım:
 • Öncelikle dolapta nutella yerine meyveli activia bulundurun, acil durumlarda çok daha sağlıklı bir alternatif. Alışverişkolikten bir püf noktası: İçine bir tatlı kaşığı ruşeym katın, hem daha sağlıklı hem de daha doyurucu olacak.
 • Kuru kayısı, erik ya da inciriniz var mı? Harika, 3 kuru kayısı ya da 3-5 erik ya da 1 kuru inciri yanına 10 tane fındık/badem veya 2 tam ceviz ekleyerek yiyin. Harika bir ara öğün.
 • 1 elmayı rendeleyip, tavada 10 dakika kadar pişirin, bol tarçın serpip yiyin, dilerseniz buna da ceviz ya da fındık ekleyebilirsiniz. Apple pie dan çok daha hafif ve tatlı ihtiyacınız giderecek.
 • 1 muzu ezip üzerine 1 tatlı kaşığı kakao ekleyin ve iyice karıştırın. Sabredebilirseniz buzlukta bekletin, şahane bir dondurma oluyor. Buzluğunuzda her zaman bulundurabilirsiniz. Sabredemezseniz dondurmadan da yiyebilirsiniz, dilerseniz 1-2 kaşık yoğurt da ekleyebilirsiniz. 
 • 2 yemek kaşığı yulaf, yarım bardak light süt ya da yoğurt ve istediğiniz bir porsiyon meyveyi karıştırın. Tebrikler, diyeti bozmadan tatlı krizini atlattınız.
 • Çikolata yemeden duramıyorsanız 2 kare bitter çikolata yiyebilirsiniz. (Kare derken paketi değil de bir küçük parçayı kastettiğimin farkındasınız değil mi :) Çikolatanın yanında 1 bardak light süt için ki, kan şekerinizi dengelesin. Sütlü kahve de çikolatayla iyi gider hani!
 • Yok meyve ile sütle bu iş olmadı illa ki tatlı diyorsanız en azından sütlü tatlı ya da dondurma yiyin, şerbetli, kremalı tatlılardan uzak durun. Hatta Mado, Özsüt ve Bolulu Hasan Usta'da light dondurma, kazandibi, fırın sütlaç bulabilirsiniz, kalorisi şekerli tatlılardan çok düşük.
 • Bu soğuk kış günlerinde ara sıra bir fincan sahlep de içebilirsiniz. Kalorisi düşük ve sağlıklı. Tarçını bol olsun, yararları say say bitmez.
 • Az şekerle (belki şeker yerine pekmez, stevia ya da agave şurubuyla), az yağla ve tam buğday unuyla yaptığınız kurabiyelerden de bir adet yemek diyeti bozmaz :)
İlerleyen haftalarda kilo aldırmayan tatlı tarifleri paylaşacağım, beklemede kalın, fit kalın :)

You are reading my Fit Friday posts every week and you are determined to lose weight. Nice! But after eating very healthy fo days, you suddenly find yourself eating a jar of nutella! Now, calm down and put the nutella in the fridge. There are better things to eat when you have a sweet tooth.

First, lets understand what leads to it. If you are on a low calorie diet, if you are hungry for hours, your body will need sugar for more energy. If you ara on a low carb diet such as Atkins or Dukan, you may starving carbs and need sugar. What can you do? Eat some healthy carbs like whole grain bread and fruits, never take less than 1200 calories unless your doctor says to do so. Finally, if the problme is serious visit a doctor.

And if you have a sweet tooth, what can you eat instead of a big cupcake?
 • What about yoghurt with fruits?
 • Dried apricot, plum or fig and some almonds, nuts or wallnuts. Healthy and delicious!
 • Cut an apple into small pieces and stir in a frying pan. After 10 minutes, add some cinnamon and enjoy your carb free apple pie.
 • Mix one tablespoon of cacao and banana and 2 tablespoon of yoghurt if you wish, then freeze it. It will taste like ice cream. If you can't wait, just eat after mixing.
 • If you are a chocoholic , eat a small piece of bitter chocolate and drink a cup of milk or latte. But, I mean a really small piece of chocolate, not the whole package. 
 • Ice cream is always better than cakes, waffles or donuts.
 • You can enjoy a cup of tea and low sugar, low fat cookie
I will share some fit recipes, stay tunned :)

Hiç yorum yok: