6 Mart 2015 Cuma

Fit Friday: Kaçamakları Nasıl Telafi Ederiz?


Her diyet bir gün bozulmaya mahkumdur, ne kadar disiplinli olursanız olun, arkadaşının doğum günü olur pasta yersiniz, halanız sizin için mantı yapmıştır kırmak olmaz ya da tatile çıkmışsınızdır açık büfe gözünüzü döndürmüştür. Evet her gün size her teklif edilen yiyeceği yiyin demiyorum ama arada abartabileceğinizi de şimdiden kabul edin hatta arada bence mutlaka kaçamak yapın yoksa hayat çok sıkıcı olur, diyetiniz sürdürülebilir olmaz. Yazın kilo verdiğim dönemde her ne kadar mümkün olduğunca disiplinli olsam da, çok sevdiğim pek çok yemeği reddetsem de, benim de ipin ucunu kaçırdığım günler oldu. Önemli olan o ipin ucunu nasıl kaçırdıysanız öyle yakalamak. Aman nasıl olsa öğle yemeğinde hamburger yedim diyeti bozdum, akşam da bir tabak kızartma yiyeyim, battı balık yan gider derseniz, o zaman gerçekten batmak üzeresiniz dikkat. Kaçamak yaparken çok önemli 5 kuralımız var. Bu 5 kurala uyarsanız benim gibi  tatlılar, dolmalar, sarmalar, börekler yiyerek zayıflayabilirsiniz:

Kural 1: Bu yemeği gerçekten çok mu istiyorsunuz ve başka zaman bulamayacağınız özel bir yemek mi? Cevap evetse, kaçamak yapmaya değer. Pizzayı hedeflediğiniz kiloya indikten sonra yiyebilirsiniz değil mi, ya da köşedeki pastanenin meşhur cheesecake'i piyasadan kalkmıyor, bir ay sonra da yiyebilirsiniz? O halde bunlar için diyeti bozmayın. Ama örneğin Antep'ten bir tepsi baklava geldiyse, onu bir daha bulamazsınız, 2 tane yiyin. Ya da ananeniz yılda sadece birkaç kez pişirdiği boşnak böreğinden yaptıysa, bir dilim tatmadan olmaz. Kısacası kaçamak yapmadan önce değer mi yoksa ertelenebilir mi onu düşünün. Burger King, McDonalds Türkiye pazarından çıkmıyor, sakin olun.
Kural 2: Kaçamak yapın ama porsiyonu kontrol ederek, kaçamak yapmak sınırsız yemek değildir, dikkat ettiyseniz 2 baklava, bir dilim börek dedim, bir tepsi değil.
Kural 3: Kaçamak yapma sıklığı da önemli tabi haftada 4 kez kaçamak yapıyorsanız burada bir sorun var demektir. Eğer tatil, bayram gibi özel bir durum varsa kaçamaklar biraz artabilir. Ama benim size önerim kilo verirken kaçamak sayısı haftada bir olsun, o da yukarıda dediğim gibi küçük porsiyonlarla. Kilo korumayı hedeflerken haftada 2-3, yine porsiyonu küçük kaçamaklar yeterlidir.
Kural 4: Yine tatil gibi istisnalar dışında, kaçamak bir öğün olsun ve bitsin. Canınız pizza istiyordu, bir küçük boy yediniz tamam, şimdi normal ve sağlıklı beslenmenize dönün. Üstüne bir de tiramisu yemeyin, akşam mantı yemeyi aklınıza bile getirmeyin.
Kural 5: Telafi edin. Nasıl bir arkadaşınızı üzdüğünüzde, gönlünü almak için ona ufak da olsa bir jest yapıyorsanız, vücudunuzu üzecek şeyler yediğinizde de onu mutlu edecek şeylerle bunu telafi edin. Hayır canım, vücudunuz cipsle değil brokoli ile mutlu oluyor. Diyelim ki bir öğün ipin ucunu kaçırdınız, telafi etmek için yarım saat ya da 1 saat kadar yürüyün. İçtiğiniz su miktarını 2,5 -3 litreye çıkarın ki, zararlı besinler vücudunuzu kolay terk etsin. Bir sonraki öğünde sebze çorbası tercih etmek en doğrusu olur. Benim harika bir tarifim var, ne zaman diyeti bozsam bizim evde ertesi gün o çorba pişerdi, ilerleyen haftalarda paylaşırım. Eğer sebze çorbası şansınız yoksa, az yağlı bir sebze yemeği ya da ızgara ve salata da sağlıklı alternatifler arasında. Sebze çorbası yanında bir dilim tam tahıllı ekmek ve bol salata yiyebilirsiniz, bir dilim az yağlı peynir de yerseniz protein ihtiyacınız da karşılanır.

Kaçamak yaptıktan sonra yapabileceğiniz en kötü 2 şey nedir? 1- Yine bozdum diyeti, ben bu işi başaramayacağım demek ve vazgeçmek. 2) Vicdan azabıyla saatlerce aç gezmek. Bunun sonuçları blumia ya kadar giden yeme bozukluklarına gider, sağlığınız bozulur. Üstelik vicdan azabıyla saatlerce aç kalmanın sonucu yeniden sağlıksız yemeklere saldırmaktır.

O halde kızlar, artık canımızın çektiği yiyeceklerden mahrum kalmadan zayıflayabiliriz. Sonra da zayıflarken kebap da yedim, pizza da diye hava atarsınız (Şu an yazarın yaptığı gibi :)) Hiç bir hata dünyanın sonu değil kızlar, size bir şey olmasın. Belki bu yazıyı okurken bir yandan çikolata yiyorsun hatta yazının sonunda fark ettin ki, paketin de sonu gelmiş. Olsun her hatanın telafisi var, sakın pes etme, yarın sebze çorbası içersin :)

Sometimes it can be really hard to resist delicious food when on a diet. You know, you go to a birthday party and you eat chocolate cake, your aunt cooks your favourite dish for you or your best friend visits you with a bottle of wine and chocolates. These things happen,you know, do not expect to be perfect, one slice of pizza doesn't kill anyone, eat your pizza and go back to your healthy routine. Pretend that everything is fine, do not quit your diet. I have 5 golden rules, you can eat  some high calorie food and it won't make you put on weight, if you know the rules:

Rule 1: Is it a very special food? No guys, McChicken is not special. If you dream of a hamburger, just dream that there is a delay button. You can eat it 2 months later, McDonalds will not close down its restaurants. Yet, if  your friend bought a box of premium chocolates from Switzerland, you cannot delay it, enjoy your chocolates.
Rule 2: How much you eat is as important as what you eat. You may eat chocolate, but not a whole box, 2-3 pieces are enough.
Rule 3: You can have a high-calorie meal once a week. But not 3 times a week. 
Rule 4: A high calorie lunch should not be followed by a high calorie dinner. If you eat hamburger for lunch, prefer salad to spagetti for dinner. 
Rule 5: Yesterday you ate too much. Then, today you should eat  vegetables, fruits and grilled fish and 3-4 slices of whole wheat bread.. You must exercise more and drink more water. Help your body to clean itself.

The worst thing to do after a high-calorie meal is giving up your diet and eat more. The second worst thing to do is staying hungry for hour since you feel guilty. It may cause blumia or anorexia. Don't go to extremes, just go on eating healthy, forget about your guilty meal. A bowl of vegetable soup is the best meal to feel fit again. 

Hiç yorum yok: